על טיפול פסיכולוגי

איכות חיים נפשית בנויה מתפקודים שונים, כמו למשל היכולות לפתח התקשרות בטוחה, לשאת רגשות ומחשבות ולווסת אותם, לגבש הערכה עצמית מבוססת ומציאותית, ועוד.

 

מחקרים מראים שיכולות אלו מתפתחות ומשתנות בגילאי בגרות בשתי נסיבות בלבד - בתוך קשר אינטימי שאורך שנתיים לפחות, או במהלך טיפול נפשי מעמיק ומתמשך. בנוסף, אנשים נוכחים לדעת שעברו שינוי מהותי ״תופס״ במהלך פרקי חיים משמעותיים: בשירות הצבאי, כשנהיו להורים, בתקופה תעסוקתית חשובה כמו באוניברסיטה או בהתמחות ואפילו ב״טיול הגדול״ המסורתי לאחר הצבא.

 

למרות שקל להבחין בין תנודות זמניות לבין שינויים גדולים, עדיין, כשמדובר בטיפול, רבים מחזיקים בפנטזיה להשיג שינוי גדול, מתמשך ועמיד באמצעות טיפול קצר ופשוט. מניסיוני האישי והמקצועי למדתי ששינוי ממצב של תקיעות ומצוקה, קורה רק באמצעות תהליך מעמיק ומשמעותי. כך מעידים גם ממצאים של מחקרים ארוכי-טווח.

 

בעבודתי אני משלבת שיטות דינאמיות ושיטות קוגניטיביות-התנהגותיות, לפי צרכיו ואישיותו של המטופל. השילוב בין הכשרתי כפסיכולוגית קלינית לבין הכשרתי כפסיכולוגית חינוכית מאפשר לי לחבר בין העולם הנפשי - סובייקטיבי, לבין השגתן של מטרות פרקטיות. לעיתים, כדי להשיג מטרות התנהגותיות ״הגיוניות״ ו״פשוטות״ שנמצאות לכאורה בהישג יד, ממש מעבר לפינה, ״הושט היד וגע בן״, צריך לחצות הרים ועמקים נפשיים תלולים.

לאורך השנים עבדתי במסגרות טיפוליות שונות, ועם אוכלוסיות מגוונות: במסגרות בריאות הנפש של מבוגרים, עם ניצולי שואה, עם מבוגרים שמתמודדים עם סוגיות כגון דיכאון, חרדה, טראומה, זוגיות, הורות או קריירה ועוד. עבדתי עם ילדים ונוער במערכת החינוך שמתמודדים עם הפרעות קשב, לקויות למידה, בעיות רגשיות, נכויות וקשיים נוספים.

 

התנסותי העשירה לימדה אותי שנפש האדם חשובה יותר מתווי אפיון חיצוניים כמו גילו או התווית האבחונית שלו. השאיפה להתפתח ולצמוח מתוך היכולת לשאת סבל נפשי, במקום לבזבז אנרגיה במאמץ הכושל להכחיש ולהסתיר אותו, משותפת לטיפול באנשים שלכאורה אינם חולקים מכנה משותף חיצוני. בקליניקה אני עובדת בעיקר עם מטופלים מאיזור השרון, כמו הוד השרון, כפר סבא, רעננה, הרצליה, פתח תקווה, ראש העין והאיזור. להתרשמות נוספת על המושגים שמנחים אותי בעבודתי ניתן לעיין בבלוג המאמרים, ב״שאלות ותשובות״ ובדפי האתר.