איך זה עובד ?

מהו טיפול פסיכולוגי ?

איך טיפול יכול לעזור לי ?

טיפול פסיכולוגי משפיע באופן מורכב: בהתאם לכך מורכב להסביר כיצד הוא עוזר. השימוש בהסברים פשטניים וברורים מדי סותר את טיבו המורכב, ואף החמקמק, של התהליך. הטיפול הפסיכולוגי משפיע באמצעות התערבות באופנים בהם אנו מרגישים, פועלים ומתַקְשרים. מדובר במבנים עמידים, שמתגבשים לאורך השנים בהתאם למבנה המולד שלנו ולחוויות שצברנו. לא ניתן לשנותם בן-רגע, דרך ״טיפ מנצח״ או שורת הנחיות כריזמטיות.

 

כדי לשנות בצורה עמוקה את התנהלותנו הנפשית, נדרש תהליך. 

 

יש הבדל בין מה שמניע אותנו לפנות לטיפול, מה שמכונה ״סיבת הפנייה״, לבין מטרתו ארוכת הטווח של הטיפול הפסיכולוגי, שהינה השגת בריאות נפשית מיטבית. כשהמנגנונים שפיתחנו להתמודדות עם חרדה, לחץ ומצוקה אינם יעילים מספיק לנוכח המצבים והאתגרים שניצבים בפנינו, אנו מרגישים מוצפים ותקועים. זהו איתות, שיכול להוביל אותנו לפנות לטיפול פסיכולוגי.

 

בפועל, אנשים פונים לטיפול פסיכולוגי מסיבות מגוונות כמו קשר זוגי שהתפרק, אירוע פתאומי שפגע בשגרת החיים, קושי להשתלב במסגרת כמו בעבודה או בלימודים, תחושות בדידות או חרדה, דיכאון, התמודדות בריאותית, התלבטות הורית, תחושת תקיעות ועוד. בכל המקרים, מרגישים מצוקה רגשית המלווה בצורך ובמשאלה לשינוי.

להמשך קריאה

 

מהו טיפול פסיכולוגי ?

לעיתים אנו מרגישים "תקועים", "מוצפים", חסומים, מדוכדכים או מבולבלים. טיפול נפשי משמעותי מאפשר הקלה במצוקה, מסייע לממש את הפוטנציאל שלנו, לייצר התפתחות נפשית וחוסן נפשי ולשפר את הסתגלותנו לסביבה.

 

פעמים רבות אנשים פונים לפסיכולוג כדי לטפל בחרדה, בדיכאון, בבידוד חברתי, באבל מתמשך או בבעיות אחרות. השיתוף במכאובים רגשיים, במבוכות ובפחדים, מאפשר הקלה מידית במצוקה, והתפנות הדרגתית למשימת הגדילה הרגשית. איכות הקשר עם הפסיכולוג המטפל נמצאה כגורם המשמעותי ביותר להצלחת הטפול. קשר טיפולי טוב מקנה לאמירות המטפל משמעות אישית ותוקף פנימי, בניגוד, למשל, לעצות ול"טיפים" שכולנו שומעים ומקבלים.

 

בניגוד לקשרים חבריים, משפחתיים או מקצועיים, הפסיכולוג המומחה מחויב לכללי האתיקה שקבע משרד הבריאות, ואשר מופנמים בתהליך התמחות מתמשך. לפיכך, הפסיכולוג מושקע בטובת המטופל ומגייס את מחשבותיו, את תחושותיו בחדר ואת ידיעותיו וניסיונו המקצועי, כדי להבין בצורה מדויקת את הדברים שמביא המטופל - באופנים גלויים וחבויים - על מנת להשתמש בהם לטובת המטופל.

 

במהלך הטיפול מתאפשרת בהדרגה היכרות עצמית וקבלה עצמית. בתוך כך, אנרגיה נפשית המושקעת במערכות הגנה רגשיות, מתפנה לטובת תהליכי צמיחה והתפתחות.

 

טיפול פסיכולוגי משמעותי כרוך בהשקעה משמעותית מצד המטפל והמטופל כאחד. השקעה זו מובילה לשינוי בהמשך הדרך - מהקלה בסבל הנפשי ועד להתנהלות יעילה, יצירתית וחיונית יותר.

09-7404851 

054-6404851